Osram otwiera pilotażową fabrykę OLED w Niemczech.

 

Firma Osram, filia oświetleniowa Siemens AG, otworzyła w Regensburgu (Niemcy) pilotażową linię produkcyjną organicznych diod LED. Budowa fabryki zatrudniającej obecnie 220 osób pochłonęła do tej pory 20 milionów euro.

 

Nowa linia umożliwi firmie Osram produkcję przeźroczystych paneli OLED. Jednym z celów jest podwojenie jasności diod OLED, przy jednoczesnej poprawie wydajności i dalszym zwiększeniu trwałości panelu. Docelowo Osram spodziewa się obniżenia kosztów produkcji OLED o 90 procent. “Dwa lata temu, byliśmy pierwszą firmą oferującą seryjne produkty OLED. Nowa linia produkcyjna jest ogromnym krokiem na drodze do upowszechnienia tej technologii” powiedział Martin Goetzeler, członek zarządu i dyrektor operacyjny firmy Osram AG.

 

Osram jest jedyną firmą w Europie z zakładami produkującymi zarówno nieorganiczne diody LED jak i dla diody OLED. Obecnie przeznacza dwie trzecie swoich wydatków na badania i rozwój (R&D) na diody LED i OLED. W ciągu minionych pięciu lat, firma zainwestowała około 50 milionów euro w badania i rozwój diod OLED. Oferta firmy obejmuje panele i moduły OLED, jak również kompletne oprawy oświetleniowe.

 

Niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Nauki (BABF) odegrało kluczową rolę w rozwoju technologii OLED poprzez program OLED 2015. W drugiej fazie tego programu cztery firmy, Osram Opto Semiconductors, Philips, Aixtron i BASF, otrzymały gwarancje dofinansowania z niemieckiego Ministerstwa BABF z przeznaczeniem na rozwój innowacyjnych materiałów i struktur źródeł światła , jak również maszyn do produkcji rozwiązań oświetleniowych opartych o wysokowydajne diody OLED. W tej drugiej fazie programu, której nadano nazwę TOPAS 2012, co oznacza w dosłownym tłumaczeniu Organiczne Urządzenia Fosforyzujące o Strumieniu 1000 lm do Zastosowań Oświetleniowych, firma tej drugiej fazie programu TOPAS 2012k również nowej produkcji maszyn dla związań świetlnych z wysoce oszczędnymi diodami OLEDOsram skoncentrowała się na opracowywaniu transparentnych diod OLED o powierzchni 1 metra kwadratowego.

 

Podczas gdy nieorganiczne diody LED bazują na kryształach półprzewodnikowych do przetwarzania energii elektrycznej na światło, panele OLED wytwarzają świecącą powierzchnię w szeregu bardzo cienkich warstw półprzewodników organicznych napylonych na siebie i na bardzo cienkie podłoże. Po wyłączeniu, diody OLED, zależnie od użytych materiałów, mogą być białe, przezroczyste lub lustrzane.

 

Informacja na podstawie i za zgodą LED Magazine / 8.11.2011