Czas świecenia diod przy zasilaniu z baterii lub akumulatora

 

Czas świecenia diod jest zależny o prądu płynącego przez diody i pojemności baterii / akumulatora.

 

t [h] – czas świecenia w godzinach

C [Ah] – pojemność baterii / akumulatora w amperogodzinach

I [A] – prąd płynący przez diody w amperach

 

t = C / I

 

Tak więc, w pierwszym przybliżeniu, zaniedbując zależność napięcia baterii lub akumulatora od stanu jego rozładowania czas przez jaki będzie świecić dioda zasilana baterią o określonej pojemności jest bardzo łatwy do wyliczenia.

 

Przykład:

Pasek LED z 3 diodami SMD typu 2835 przy napięciu zasilania 12V pobiera ok. 20mA czyli 0,02A prądu. Zasilony z akumulatora 12V / 6Ah taki pasek poświeci: 6Ah/0.02A = 300 h (przy świeceniu 10 godzin dziennie oznacza to 30 dni świecenia)

 

W rzeczywistości bateria lub akumulator w miarę rozładowywania się daje coraz mniejsze napięcie, co z kolei powoduje, że prąd płynący przez diody również się zmniejsza i to w sposób nieliniowy. Przy niewielkim spadku w pobliżu wartości nominalnej napięcia występuje bardzo duży spadek prądu (przy spadku napięcia zasilania z 12 na 11V wartość płynącego prądu może spaść kilkukrotnie).

 

Co to oznacza dla długości świecenia?

Oczywiście czym mniejszy prąd płynie przez diody, tym wolniej rozładowuje się bateria, a więc realny czas świecenia będzie zawsze dłuższy niż wynikający bezpośrednio z powyższego wzoru.

W rzeczywistości diody mogą się zatem palić o wiele dłużej ale za to coraz słabiej. Zależnie od charakterystyki prądowo-napięciowej diod i charakterystyki rozładowywania baterii ten czas może być kilkukrotnie dłuższy od obliczonego na podstawie prostego wzoru. Dodatkowo pojemność baterii też jest zależna od prądu rozładowania i czym mniejszy ten prąd tym bateria wykazuje większą pojemność.

Trzeba jednak pamiętać, że po długim czasie świecenie będzie bardzo słabe, a to czy wystarczające zależy od subiektywnej oceny.